Aktuality

ANEB ZÁKULISÍ ORCHESTRU


Starší články a aktuality


O víkendu 12. - 13. září 2015 zamířil Dechový orchestr Kulturního domu Holice získat nové zkušenosti do Polska na XIV. Mezinárodní festival muziky a folkloru Leszno 2015. V rámci programu festivalu jsme se představili na několika soutěžních vystoupeních ve měste Rydzyna a Leszno. Celý zájezd provázela úžasná nálada, krásné počasí, nové zážitky a především zkušenosti, které jsou pro náš orchestr k nezaplacení. A pokud se ptáte, co jsme si ještě přivezli domů, tak umístění ve ZLATÉM PÁSMU!!!! Určitě neusneme na vavřínech, ale budeme se snažit dostat dál a hlavně poučit se z chyb a nedostatků. Obrovské poděkování patří všem hráčům orchestru, jejich rodinám a také městu Holice za podporu...

Tradice maškarních průvodů byla v Holicích obnovena v roce 2004. Až do loňského roku se do masek oblékali především členky a členové sboru dobrovolných hasičů, kteří se však rozhodli této činnosti zanechat.

Aby tento zvyk z našeho města nevymizel, chopil se iniciativy spolek Kultura pro město a Dechový orchestr Kulturního domu města Holic. Akci dále podporuje místní kulturní dům, který poskytuje technické a materiální vybavení.

"Nechceme, aby u nás tento obyčej zanikl kromě jiného i z úcty k hasičům, kteří přípravě minulých ročníků věnovali nemalé úsilí. V dnešní hektické době hodláme připomínat lidové tradice a nabízet obyvatelům Holic odreagování od starostí všedních dnů. Naším cílem je dát dohromady partu nadšenců, kteří se nebudou stydět a vyrazí do ulic pobavit svoje spoluobčany." shrnul svou motivaci předseda spolku Kultura pro město Lukáš Peška.

S novými pořadateli přicházejí i některé změny. "V minulosti zamířil průvod vždy na Staré Holice. Letos jsme se ale rozhodli ho směřovat více do středu města a to také proto, abychom nemuseli řešit náročnou dopravu desítek účastníků do nebo z této městské části. Tu dosud zajišťovali právě dobrovolní hasiči. Věřím, že to "Staroholičáci" pochopí a zachovají nám přízeň pro příští léta. Nikde není psáno, že se sem masopust v budoucnu zase nevrátí." ozřejmil důvod této inovace další z organizátorů, hudebník Roman Hybš.

Pořadatelé však stále hledají spolupracovníky, kteří jim budou ochotni s realizací tohoto projektu pomoci.

V pátek 3. července 2015 proběhl před KD Holice první promenádní koncert léta 2015. Jako první (a snad ne poslední) kapela se představil Dechový orchestr KD Holice (www.dokd.cz nebo na našem facebooku). Chceme velmi ocenit Vaši podporu a bouřlivé potlesky pro naše sólisty! Byla to nádherná atmosféra a věříme, že se budeme všichni pravidelně potkávat mnohem častěji. Všem ještě jednou velmi děkujeme a srdečně zveme na 5. září 2015, kdy si všichni společně zazpíváme pri dobře oroseném pivu v rámci 1. Pivních slavností Holice.


Skutečnost, že Dechový orchestr Kulturního domu města Holic vystoupí v rámci nedělního programu Dnů Holicka (21. 6. od 14:00) není nijak překvapivá. Přesto bude jeho letošní koncert okořeněn novinkou, kterou jako první uslyší právě místní obecenstvo.

Autorem skladby "Tancuj spätny" je ve Finsku narozený a Švédsku studující zpěvák, skladatel a pedagog Kristoffer Sandås. Zmíněná kompozice představuje hříčku a varianci na známou píseň Tancuj tancuj vykrúcaj. Jak už název napovídá, populární motiv je zde presentován pozpátku a v rozmanitých obměnách. Aby novinek nebylo málo, dirigentské taktovky se ujme Maďar. Tedy třiadvacetiletý Slovák Roman Maďar, dirigent dechové hudby Medzevčanka z partnerského družebního města a autorům kamarád.

"Při naší návštěvě Medzeva jsme v loňském roce navázali partnerství, jehož výsledkem bude právě naše kooperace na tomto projektu. Speciálně na tuto produkci náš orchestr doplníme o nástroje, které bohužel zatím nemáme ve standardním obsazení, jako např. pikolu a lesní rohy." uvedl umělecký vedoucí Dechového orchestru Kulturního domu města Holic Ondřej Lisý, jenž se na hrubé přípravě skladby také podílel. "Jedná se o zajímavý kus v poněkud jiném stylu, než obvykle hrajeme. Věřím, že nás může posunout zase o kousek dál." doplnil holický kapelník.

Kromě toho se mohou návštěvníci těšit na známé písně z oblasti dechovky i populární hudby.

Karel Král

Kdo se někdy snažil spočítat orchestry a soubory věnující se hudbě v Holicích, tak byl dozajista překvapený jejich množstvím. Stačí sáhnout do různých "šuplíků" hudby a objevíte naprosté skvosty z téměř všech hudebních žánrů - mladé a začínající kapely věnující se vlastní tvorbě, či soubory, které si již léta získávají srdce svých stále mladých přívrženců. Z druhé strany může posluchač vyhledat mnohé zajímavé orchestry a soubory působící při místí Základní umělecké škole. Také posluchač "dechovky" nepřijde zkrátka a také nemusí chodit příliš daleko. Vskutku zajímavým se pro posluchače stal také projekt, který nese krycí jméno RoDeO (neboli Rockový dechový orchestr). To všechno dozajista utváří zcela jedinečný ráz hudební scény v Holicích. A když si to všechno dáte dohromady, tak nesmíte opomenout ještě jeden soubor, jehož počátky můžeme datovat v různých formách již v roce 1833. V tomto roce se začala psát bohatá historie souboru, který dnes můžete slýchávat pod názvem Dechový orchestr Kulturního domu Holice.

Často si kladu otázku, jestli může dechová / orchestrální hudba oslovit dnešního posluchače, který očekává nenáročnou hudbu, u které se nemusí přemýšlet a která nepotřebuje žádný obsah??? A vždy se snažím přesvědčit, že ano a že naše hudba si najde posluchače nejenom v cizině, ale také u občanů města Holice. Vždyť jsme orchestr z Holic, hrající především pro "Holičáky"!!! V letošní sezóně se můžete těšit na skladby muzikálové a filmové, ale nezapomínáme také na přívržence klasické dechové hudby, tak si udělejte čas a přijďte se podívat na jeden z našich koncertů a můžete posoudit sami...

Vždy se snažíme pro naše posluchače vymyslet něco nového, zajímavého a vždy dozajista jedinečného. Proto jsme také využili nabídku z naší spřátelené kapely Medzevčanka ze Slovenského města Medzev, které patří k partnerským městům Holic. Do města, které jsme měli v minulém roce (2014) možnost osobně navštívit.

Díky spolupráci Medzevčanky s jejím dirigentem Romanem Maďarem a Dechovým orchestrem KD Holice zastoupené naším dirigentem Ondřejem Lisým, bude pro všechny posluchače a návštěvníky, kteří přijdou na naše vystoupení v rámci Dnů Holicka (21. dubna 2015) připravena světová premiéra nové skladby. Tato skladba nese název Tancuj spätný a je od začínajícího švédského hudebního skladatele K. Sandase. Premiéru bude dirigovat přímo p. Roman Maďar. A máte se na co těšit, proto přijďte a podpořte naši práci a úsilí, které hudbě dáváme. První společnou zkoušku máme zdárně za sebou a fotečky z ní si můžete prohlédnout níže nebo na našich webových stránkách - www.dokd.cz

Na každé zkoušce orchestru si říkám, že mám obrovské štěstí, že jsem se dobře učil a nemusel jsem se učit hrát na klarinet. Rychlé prsty, neustálý postřeh, not více než máků a čím rychleji hrajete, tím pomaleji se to zdá kapelníkovi. Tak by také mohla znít definice klarinetové sekce.

Proto zcela vážně a s pokorou se Vám představují poslední členové (a členka), které můžete na každém koncertě obdivovat sedíce v první řadě. Za jediným klarinetem, který v našem orchestru nese přízvisko "ES" najdete vždy velkého dobrodince a ducha orchestru DOKD - Josefa Košku. Máte - li v orchestru problém, potřebujete poradit nebo zvednout náladu, tak se stavte v první řadě na této adrese. Hned po jeho levici se skví známý muzikant, vizionář a hlava plná nápadů (někdy šíleně znějících, často ještě šíleněji vypadajících, ale v důsledku velmi zajímavých a prospěšných), to je prostě Honza Polák (štěstí, že takoví lidé v Holicích existují a v zásobě máme i další ;-)).

A než se Vám alespoň v pár slovech představí naši mladí a nadějní začínající umělci, tak musíme představit také dlouholetého člena orchestru, muzikanta tělem i duší a milovníka dobré hudby - p. Václava Vomáčku. Přehled o událostech v blízkém i vzdálenějším okolí a popis, který jsem před chvíli napsal, tak to vše zcela a nezaměnitelně definuje tohoto muže hudby.

V představování našich nováčků mi slušnost praví dát přednost mladé slečně a občas trochu stydlivé hudebnici, která jako jediná v naší klarinetové sekci zastupuje dámskou složku. Rodina Šebků má v našem orchestru bohatou tradici a vždy představuje výborné muzikanty, nevyjímaje také naši Marii Šebkovou. Nevybouřené mládí, občas trochu vzdoru, občas pípnutí facebooku, ale také ochota, snaha, vždy poskládané noty (téměř) a radost ze života můžete u Marušky vždy najít.

Posledním klarinetem (laděným in B), který nám také uzavře dnešní malé představování orchestru je talentovaný mladý muzikant, student Konzervatoře v Pardubicích, ochotný člověk a dobrá duše - Marek Pavíček. A pozor, až přijdete na náš koncert, tak si ho nespleťte s jeho bratrem, který se Vám představí v některém z dalších článků o obsazení Dechového orchestru KD Holice.

A dnes mi to nedá neskončit s malou nadějí: Dobrých muzikantů je málo, ale v našem orchestru je dobrých muzikantů hodně!!! A pokud nevěříte, tak si podrobněji omrkněte naše webové stránky, kde najdete všechny akce, kde se Vám představíme a přijďte se osobně podívat...

Týden se s týdnem sešel a náš orchestr stále nabízí ještě hodně nových muzikantů, kteří si zaslouží být alespoň pár slovy zmíněni. A protože minulý týden byl ve znamení čtyřech slečen, tak dnes dáme možnost se představit také druhé polovině. Ale jako všude, tak i tady se je dámské pohlaví zastoupeno.

Dnes se Vám představuje saxofonová sekce, která při DOKD působí nejkratší dobu (cca. od roku 2012), ale která k nám již neodmyslitelně patří a díky které se můžeme pouštět i do zcela jiných hudebních žánrů než představuje klasická "dechovka". Přesto, že můžete slyšet saxofony u nás dva roky, tak se jejich obsazení za tu dobu zcela změnilo a omladilo. V našem podání uslyšíte "zatím" (a doufáme, že slovíčko "zatím" brzy změníme) pouze dvoje nástrojové skupiny - altový a tenorový saxofon. A právě tím altovým saxofonem a jednou slečnou začíná naše malé představení hráčů Dechového orchestru KD Holice pro rok 2015.

Kateřina Černá je naší mladou hudebnicí a vždy spolehlivou spoluhráčkou, která se nedá zahanbit ani svým kolegou ve zbrani nebo přesněji řečeno v hudebním nástroji, Jirkou Zběhlíkem. Oba se se svými party perou se vší vervou a musím poznamenat, že to nemají ani trochu jednoduché. Představte si, že si chcete jít ven s kamarády zahrát fotbal nebo se jít projít a místo toho jdete do KD Holice na zkoušku. Zde sedíte téměř tři hodiny zavřeni každý čtvrtek a do úmoru zkoušíte různé skladby. A když už si říkáte, jak to všechno umíte, tak to někdo zkazí a jedete znova a znova a znova. Pravidelně dostanete nové noty, které jsou samé sólo, ve svém volnu je musíte nadřít a navíc si ten kapelník ještě vymyslí, že mají být zpaměti, na mikrofon a před celou kapelou.

Být muzikantem je strašné, ale ta parta lidí, se kterými tvoříte něco výjimečného, vám to vždy vynahradí... A jak jsem již psal několik vět předem, tak se naši altsaxofonisté připravují na jedno pěkné sólíčko, tak doufám, že je pořádně podpoříte na našich koncertech!!! A vězte, že to není nic příjemného se postavit před publikum a dalších třicet muzikantů, usmívat se, hrát a ještě se vydržet tvářit tak, že jste skladbě věnoval víc času, než fotbalu, či posezení s přáteli ;-) Jirko a Kačko, máte to těžké, ale kdo ne???

A do třetice se nám představí tenorsax neboli Dušan Barva. Protože se všichni věnujeme hudbě z lásky a pro ten úžasný pocit, tak jsme všichni rádi, že si Dušan mezi hromadou práce našel čas jezdit ještě i na naše zkoušky. A ikdyž to nemá jednoduché, protože je vystaven velkému tlaku ze strany svých spoluhráčů i kapelníka, tak se nutí k pravidelné práci, cvičení a přepisování not pro svůj nástroj. Alespoň trochu ulehčení práce kapelníkovi ;-) Taktéž díky Dušane, snad Ti to vydrží a budeme Tě na zkouškách potkávat ještě hoooodně dlouho!!!

Tři lidé, tři hudební nástroje a zcela nové možnosti a repertoár pro náš orchestr, ale také nové výzvy a překážky.

Udělejte si čas a přijďte se podívat na naše zkoušky nebo na koncerty, které pravidelně pořádá DOKD Holice, můžete si s námi také zahrát a užít trochu srandy ;-)

Naše první koncerty se pomaličku blíží a přípravy nového repertoáru jsou v plném vrcholu. Ale s novým rokem se naše řady značně rozšířily o výborné muzikanty a protože jsme velmi rádi, že Dechový orchestr KD Holice opět žije, tak Vám chceme postupně naše nové členy představit.

Dnes začneme skupinkou čtyřech slečen, které se vyznačují vždy důkladnou přípravou na zkoušky, neustálým úsměvem a především zájmem o velmi vysoké noty. Jedná se o naše příčné flétnistky. A přestože jsem u představování nových členů, tak musíme začít slečnou, která sice není naším nejnovějším přírůstkem, ale která ukazuje umění nejen v hudbě, protože jí uslyšíte hrát vetšinou hlavních sól, ale stará se také o výborné cookies, sušenky a perníčky (které chválí každý, kdo ochutná a kdo se přišel podívat například na náš koncert na Javůrce). Jméno naší první flétny je Kateřina Bečková a spolu s Adélkou Škrbovou (která je naší druhou "staro / novou" flétnistkou) tvoří úžasnou dvojici, na které je v našem orchestru vždy spolehnutí nejenom v hudbě, ale také v partě... Adélka, je šikovná mladá hudebnice, hodně snaživá, starostlivá a spolu s Kačkou se stará o aktualizaci naší vitríny u obchodu Quanto v Holicích. Děkujeme holky, bez Vás by to nebylo ono!!!

K Adélce a Kačce se přibližně čtrnáct dní zpátky připojily dvě kamarádky - Lucie Steklá a Adéla Trochtová. Obě slečny spadly do zajetého stroje, takže to mají velmi těžké. Musí se naučit značné množství nových not, ale i za dvě zkoušky již dokázaly, že to zvládnou!!! Holky jsou šikovné a velmi rychle se zapojily do naší party. Je na ně spolehnutí a mají rády hudbu, stejně jako my!!!

Proto jim chceme popřát hodně štěstí, sílu a výdrž do boje s novými notami (občas i s kapelníkem), ale především, aby jim byl náš orchestr druhou "rodinou", oporou a naše zkoušky velkou radostí... ;-)